Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach-Zdroju

O instytucji

Ośrodek  Pomocy  Społecznej  w  Dusznikach-Zdroju  jest jednostką organizacyjną gminy Duszniki-Zdrój utworzoną na podstawie Uchwały  Nr  17/V//90  Rady  Miejskiej  w  Dusznikach-Zdroju  z  dnia 27 lipca 1990 roku w sprawie utworzenia  terenowej  jednostki  organizacyjnej  realizującej  zadania  z  zakresu  pomocy  społecznej. Siedziba Ośrodka znajduje się w Dusznikach-Zdroju przy ulicy Słowackiego 16 a terenem działania Ośrodka jest obszar administracyjny gminy Duszniki-Zdrój. Nadzór nad działalnością Ośrodka sprawuje Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój. Ośrodek powołany został do:

a) wykonywania zadań gminy w zakresie pomocy społecznej określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1283),

b) prowadzenia ośrodka wsparcia dziennego pobytu, o którym mowa w art. 17 ust. 2 pkt 3 i art. 51 ust. 4  ustawy  z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1283),

c) prowadzenia placówki wsparcia dziennego w formie opiekuńczej na podstawie art. 18 ust. 2, art. 18c, art. 24 ust. 1 pkt. 1 ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wsparciu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 177, 742 i 743, 858),

d) zadań wynikających z innych aktów prawnych i przepisów wykonawczych do ustaw, niezbędnych do funkcjonowania jednostki i realizacji zadań.

Ośrodek działa na podstawie Statutu. Celem działania Ośrodka jest organizacja i wykonywanie zadań własnych z zakresu pomocy społecznej, zadań zleconych gminie z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań nałożonych ustawami i przekazanych do realizacji na podstawie upoważnień Burmistrza Miasta Duszniki-Zdrój i uchwał Rady Miejskiej w Dusznikach-Zdroju. Ośrodek prowadzi działania mające na celu zaspokojenie potrzeb życiowych i wspieranie osób i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, motywowanie ich do wykorzystywania własnych możliwości oraz współuczestnictwa w rozwiązywaniu swoich problemów, a także organizuje działania profilaktyczne skierowane do osób i rodzin zagrożonych dysfunkcją lub wykluczeniem społecznym.

Ośrodek realizuje zadania z zakresu:

a) pomocy społecznej;

b) świadczeń rodzinnych;

c) świadczeń z funduszu alimentacyjnego;

d) postępowań wobec dłużników alimentacyjnych;

e) zasiłków dla opiekunów;

f) udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym;

g) Karty Dużej Rodziny;

h) wsparcia kobiet w ciąży i rodzin ”Za życiem”;

i) pomocy państwa w wychowywaniu dzieci;

j) wspierania rodziny i pieczy zastępczej;

k) dodatków mieszkaniowych i energetycznych;

l) przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii;

ł) przeciwdziałania przemocy domowej w tym prowadzenie obsługi organizacyjno-technicznej zespołu interdyscyplinarnego;

m) ochrony zdrowia psychicznego;

n) ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych;

o) pomocy i świadczeń materialnych dla uczniów;

p) dożywiania;

r) zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznania potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych;

s) ustalania uprawnień do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

t) współtworzenia i koordynowania realizacji gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych;

u) realizacji programów systemowych i innych współfinansowanych z Unii Europejskiej i budżetu państwa;

w) pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa;

y) zadań wynikających z ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku gazu oraz zadań wynikających z ustawy z dnia 23 maja 2024 r. bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.

z) innych zadań w oparciu o odrębne przepisy lub na podstawie udzielonych upoważnień lub pełnomocnictw.

W strukturze Ośrodka funkcjonuje ośrodek wsparcia o zasięgu gminnym, w formie klubu samopomocy pod nazwą Klub „Senior+”  z siedzibą przy ul. Orlickiej 8/1b w Dusznikach-Zdroju.

Strukturę organizacyjną i zakres działania Ośrodka, strukturę organizacyjną i zasady działania ośrodka wsparcia określa opracowany i nadany przez  Dyrektora regulamin organizacyjny. Organem zarządzającym i nadzorującym działalność Ośrodka jest Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój. Kontrolę wewnętrzną w Ośrodku sprawuje Dyrektor. Kontrolę wewnętrzną w ośrodku wsparcia o zasięgu gminnym sprawuje Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Kierownik ośrodka wsparcia.

Przygotował: Mariusz Winiarz, Dyrektor OPS w Dusznikach-Zdroju.

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny