Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach-Zdroju

Newsletter Nr 30 - Strategiejst - Zapraszamy

Utworzono dnia 30.05.2025
 
 
Newsletter nr 30 , 30  maja  2025 roku
 
 
 

Szanowni Czytelnicy,

Chcielibyśmy, aby e-gazeta Strategie JST była dla Was wsparciem w codziennej pracy, w zadaniach, z którymi się mierzycie zarówno, jako osoby zaangażowane w budowanie systemu rozwiązywania problemów uzależnień i przeciwdziałania przemocy, jako nauczyciele, radni czy działacze społeczni. Dlatego zarówno w materiałach wideo, jak i w artykułach, znajdą Państwo informacje dotyczące działania i finansowania polskiego systemu przeciwdziałania uzależnieniom oraz wiedzę dotyczącą samych uzależnień, czynników sprzyjających powstawaniu uzależnień, przemocy, ale też chroniących przed zachowaniami ryzykownymi. Mamy nadzieję, że kolejny numer e-gazety będzie dla Państwa ciekawą lekturą i wsparciem. 
Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z obszarem przeciwdziałania uzależnieniom czy przemocy, prosimy pisać na adres: redakcja@strategiejst.pl
 
 
 
 

Strategie ograniczania spożycia alkoholu

O tym, jakie są wytyczne, rekomendowane działania o potwierdzonej skuteczności, które przyczyniają się do ograniczenia spożycia alkoholu i dlaczego warto je wprowadzać w Polsce, mówi Bogusława Bukowska wykonująca zadania dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

 
 
 
 
 
 
 
 

Czy w ramach gminnego programu przeciwdziałania uzależnieniom można kupić alkomaty dla Policji?

W sprawie zakupu dla Policji alkomatów stanowisko Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom jest niezmienne. Dlaczego nie można dokonywać takiego zakupu w ramach gminnego programu przeciwdziałania uzależnieniom, wyjaśnia Katarzyna Łukowska zastępca dyrektora KCPU. 

 
 
 
 
 
 

Czy samorządy gminne mogą finansować izby wytrzeźwień?

Co do zasady samorządy gminne nie mogą finansować funkcjonowania izb wytrzeźwień ze środków pochodzących z tzw. korkowego – mówi Katarzyna Łukowska zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jest jednak możliwość wykorzystania na ten cel środków z tzw. małpkowego. 

 
 
 
 
 
 
 
 

Profilaktyka dla dzieci i młodzieży, edukacja dla rodziców

Wiele osób postrzega uzależnienia behawioralne jako mniej niebezpieczne niż uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Niektórzy uważają wręcz, że każde uzależnienie to efekt braku silnej woli i dana osoba jest sama sobie winna. Dlatego wciąż potrzebna jest edukacja publiczna i zmiana świadomości – podkreśla Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora KCPU.

 
 
 
 
 
 
 

Zachowania ryzykowne wśród nastolatek

Dlaczego dziewczęta w okresie dorastania są bardziej narażone na eksperymenty z alkoholem, narkotykami czy wczesnym seksem niż ich rówieśnicy? Odpowiedź leży w unikalnym połączeniu wcześniejszego dojrzewania biologicznego, większej wrażliwości emocjonalnej oraz w kulturowych oczekiwaniach względem dziewcząt, co razem tworzy podatny grunt dla zachowań ryzykownych. Ważne jest zatem, by wszelkie programy profilaktyczne były wprowadzane możliwie wcześnie, już na etapie późnego dzieciństwa lub wczesnej adolescencji, zanim niepokojące zachowania zaczną się pojawiać.

 
 
 
 
 
 

Odczarowanie samotności. Nie musisz pić, gdy jesteś sam 

Poczucie osamotnienia dotyka ludzi w różnym wieku. Choć samotność kojarzy się ze starością, odczuwają ją także osoby młode czy w średnim wieku, mający rodzinę i pracę. Współczesne problemy, brak więzi i łatwa dostępność alkoholu sprawiają, że jego używanie może stać się nawykowym sposobem na poprawę samopoczucia. Jakie działania mogą podjąć gminy, by zapobiegać poczuciu osamotnienia mieszkańców, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju uzależnienia od alkoholu?

 
 
 
 
 
 
 
 

Trzeci sektor i samorząd – partnerska współpraca w Tczewie

Prezydent Tczewa wywodzi się z organizacji pozarządowych, więc zna ich potrzeby w zakresie dobrego funkcjonowania – podkreślają liderzy Stowarzyszenia Tczewski Klub Abstynenta Sambor. – Jego gabinet jest dla nas stale otwarty, możemy zgłaszać się z każdą ważną sprawą.

 
 
 
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”

 

Niniejsza korespondencja oraz załączniki mają charakter poufny i są przeznaczone wyłącznie dla adresata. Jeżeli nie są Państwo jej adresatem, informujemy, iż ujawnianie, dystrybuowanie całej korespondencji jest niedozwolone. Jeżeli moja korespondencja została Państwu doręczona omyłkowo,. Administratorem danych osobowych jest Studio Profilaktyki Społecznej z siedzibą w Krakowie przy Alei 29 Listopada 39A.
Podmiotom danych przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących ich danych, ich poprawiania i usunięcia.

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 27

W tym miesiącu: 21

W poprzednim miesiącu: 146

Wszystkich: 1213