Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach-Zdroju

Newsletter Nr 29 - Strategiejst- Zapraszamy

Utworzono dnia 30.05.2025
 
 
Newsletter nr 29, 16 maja  2025 roku
 
 
 

Szanowni Czytelnicy,

Jak mówi w nagraniu do najnowszego wydania e-gazety zaproszona przez nas ekspertka - „Oczekiwanie, że rodzina, w której jest problem uzależnienia, naprawi się sama, jest błędem. Trzeba z zewnątrz pomóc takiej rodzinie, temu służą między innymi placówki wsparcia dziennego”. Myślę, że to bardzo ważny temat, zwłaszcza że realizacja zadań z tego obszaru jest w gestii samorządów gminnych. Wypowiedzi ekspertki pomogą Państwu nie tylko zrozumieć zagadnienie wsparcia dziennego, socjoterapii, ale też zaplanować działania i wydatki z tym związane. W tym numerze e-gazety znajdą też Państwo wywiad na temat tego, jakiego wsparcia potrzebują dzieci z FASD, by możliwie dobrze funkcjonować. Przyglądamy się też profilaktyce i temu, jak ważne jest zaangażowanie rodziców w działania profilaktyczne.
Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z obszarem przeciwdziałania uzależnieniom czy przemocy, prosimy pisać na adres: redakcja@strategiejst.pl
 
 
 
 

Wspieranie dzieci z rodzin z problemem uzależnień jako jedno z zadań samorządów

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, rolą samorządów gminnych jest udzielanie wsparcia członkom rodzin, w których występuje uzależnienie. Szczególne miejsce w tym obszarze objętym pomocą powinny mieć dzieci. Jak realizować to zadanie – mówi Jolanta Terlikowska, ekspert ds. FASD, profilaktyk. 

 
 
 
 
 
 
 
 

Jakie kompetencje powinny mieć osoby prowadzące socjoterapię?

Aby skutecznie, fachowo i bezpiecznie pomagać dzieciom z rodzin z problemem uzależnienia ważne jest to, by mieć odpowiednie przygotowanie i rozumieć procesy zachodzące w takiej rodzinie, ale też indywidualnie w każdym dziecku wywodzącym się z domu, w którym rodzic jest uzależniony. Mówi o tym Jolanta Terlikowska, ekspert ds. FASD, profilaktyk. 

 
 
 
 
 
 

Czym jest socjoterapia?

O roli pracy w grupie, o diagnozie i planie pracy z dzieckiem w socjoterapii mówi Jolanta Terlikowska, ekspert ds. FASD, profilaktyk.

 
 
 
 
 
 
 
 

Rola placówek wsparcia dziennego w pomocy dzieciom z rodzin z uzależnieniem

Z jakimi problemami borykają się dzieci z rodzin, w których jest osoba z uzależnieniem? Jakie mają potrzeby, w jakich obszarach trzeba je wesprzeć? I dlaczego warto to robić, szczególnie na gruncie lokalnym? Mówi o tym Jolanta Terlikowska, ekspert ds. FASD, profilaktyk. 

 
 
 
 
 
 

Finansowanie i organizacja placówek wsparcia dziennego

Jakie są koszty tworzenia placówek wsparcia dziennego i z jakich środków samorządy mogą te działania finansować? Mówi o tym Jolanta Terlikowska ekspert ds. FASD, profilaktyk..

 
 
 
 
 
 
 
 

Dzieci z FASD potrzebują opieki systemowej

Samorządy dysponują środkami z tzw. korkowego, które powinny być przeznaczane na leczenie i profilaktykę zaburzeń i chorób związanych z konsumpcją alkoholu. Środki te mogą być przeznaczone na diagnostykę i terapię dzieci ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – zauważa dr Katarzyna Anna Dyląg, kierowniczka Centrum Diagnostyki i Terapii FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie

 
 
 
 

Dorośli muszą zrozumieć wirtualny świat dzieci 

Samorządy gminne podejmują stanowczo za mało działań w obszarze uzależnień behawioralnych, a jest to jedno z zadań gminnych programów – alarmuje Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora KCPU

 
 
 
 
 
 
 

W rodzicach moc

Wpływy rodzinne to jeden z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszy element profilaktyki uzależnień. Aby zwiększyć jej skuteczność, potrzeba działań na bardzo wczesnym etapie, czyli już na etapie planowania potomstwa. Niewystarczające rezultaty programów profilaktycznych mogą wynikać z tego, że rodzice nie uznają ich konieczności i nie zawsze potrafią stosować metody prewencyjne. Co mogą zrobić samorządy, by budować zasoby rodziców, poszerzać ich świadomość i motywować do zapobiegania uzależnieniom?

 
 
 
 

Piję, bo się boję. Lęk a nałogowe zachowania 

Sięganie po alkohol, zarówno przez dorosłych, jak i przez nastolatki, często bywa wynikiem odczuwanego lęku. Im lepiej potrafimy sobie z nim radzić, tym mniejsze jest ryzyko uzależnień. Zrozumienie tej ważnej przyczyny używania alkoholu przełamuje stereotypowy obraz osoby z uzależnieniem i ułatwia właściwe niesienie pomocy. Jakie działania może podjąć gmina, by zwiększyć świadomość przyczyn podejmowania nałogowych zachowań i wspierać rozwój umiejętności radzenia sobie z lękiem?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”

 

Niniejsza korespondencja oraz załączniki mają charakter poufny i są przeznaczone wyłącznie dla adresata. Jeżeli nie są Państwo jej adresatem, informujemy, iż ujawnianie, dystrybuowanie całej korespondencji jest niedozwolone. Jeżeli moja korespondencja została Państwu doręczona omyłkowo,. Administratorem danych osobowych jest Studio Profilaktyki Społecznej z siedzibą w Krakowie przy Alei 29 Listopada 39A.
Podmiotom danych przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących ich danych, ich poprawiania i usunięcia.
 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 26

W poprzednim tygodniu: 27

W tym miesiącu: 22

W poprzednim miesiącu: 146

Wszystkich: 1214