Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach-Zdroju

Newsletter Nr 28 - Strategiejst- Zapraszamy

Utworzono dnia 30.05.2025
 
 
Newsletter nr 28 , 29 kwietnia  2025 roku
 
 
 

Szanowni Czytelnicy,

Ostatni rok przyniósł wiele dyskusji na temat alkoholu – począwszy od propozycji zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, po szeroko omawiane tzw. alkotubki oraz propozycje zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. O tym, jakie zmiany czekają nas w obszarze związanym z alkoholem mówi w wywiadzie Katarzyna Łukowska zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. To, że te zmiany są konieczne, a działania profilaktyczne powinny być prowadzone na najwyższym poziomie, pokazują najnowsze wyniki badania ESPAD 2024, z których wynika, że alkohol jest najbardziej powszechną substancją psychoaktywną używaną przez młodych ludzi.
Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z obszarem przeciwdziałania uzależnieniom czy przemocy, prosimy pisać na adres: redakcja@strategiejst.pl
 
 
 
 

Jakie pytania z obszaru profilaktyki zadają samorządy KCPU?

Jak zauważa Bartosz Kehl kierownik Działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, pytania kierowane przez samorządy niejednokrotnie wskazują, że gminy niewłaściwie planują wydatkowanie pieniędzy w ramach działań profilaktycznych. Jak to zmienić? Na co zwracać uwagę przy planowaniu działań profilaktycznych? 

 
 
 
 
 
 
 
 

Nowe problemy i zagrożenia – czy można je obejmować profilaktyką ze środków tzw. alkoholowych?

Świat cyfrowy pochłania nie tylko młodych ludzi, a ryzyko uzależnień behawioralnych związanych z tym obszarem jest wysokie. Gminy w swoich programach profilaktycznych mogą uwzględniać obszar, jakim są uzależnienia behawioralne. Bartosz Kehl kierownik Działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej w KCPU wyjaśnia, że również działania profilaktyczne związane z zachowaniami samobójczymi są obecnie analizowane przez Krajowe Centrum. 

 
 
 
 
 
 

Co nowego w polityce wobec alkoholu?

Na mojej liście marzeń znajduje się przekazanie gminom zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z używaniem nikotyny i tytoniu. Uważam, że tą tematyką powinno się zająć zarówno KCPU, jak i samorządy gminne – ze względu na te same czynniki ryzyka i czynniki chroniące, a także częste współwystępowanie używania nikotyny i alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych – mówi Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora ds. profilaktyki i współpracy z samorządem lokalnym KCPU

 
 
 
 
 
 
 
 

Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży

W marcu odbyła się oficjalna prezentacja wyników ESPAD 2024. Nowe dane pokazują pozytywną tendencję spadkową, jeśli idzie o korzystanie z substancji psychoaktywnych przez młodzież w wieku 15–16 lat i 17–18 lat. Najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodych pozostaje alkohol. Chociaż raz w życiu piło 73 proc. uczniów z młodszej grupy i 91 proc. uczniów z grupy starszej

 
 
 
 
 
 
 

Kontrola rodzicielska a ryzyko uzależnień

Wielu rodziców ma świadomość ryzyka uzależnień u dzieci, więc stara się kontrolować ich zachowania, by zapobiec problemom. Trudnością bywa jednak sprawowanie kontroli bez hamowania rozwoju osobistego młodego człowieka. Czy można zaufać nastolatkowi? Jak postępować, gdy nas zawodzi? Temat kontroli i zaufania warto poruszyć w ramach pomocy rodzicom   prowadzonej przez gminy..

 
 
 
 
 
 

Kto jest chory w tym związku? Niechęć do zmian u osób będących w związku z osobami uzależnionymi

Pomimo uporczywego przypisywania partnerowi z uzależnieniem odpowiedzialności i winy – zarówno za wspólną sytuację życiową, jak i osobiste trudności – osoba ze współuzależnieniem wytrwale podejmuje próby chronienia partnera przed  konsekwencjami nałogu.

 
 
 
 
 
 
 
 

Nie gram

Naszym atutem jest organizacja stworzona przez społeczność osób zdrowiejących z uzależnienia od hazardu. Hazardzista nie musi już szukać pomocy i wsparcia „na przyczepkę” w innych grupach samopomocowych – mówi Piotr Gronkiewicz, członek zarządu Stowarzyszenia Nie gram.

 
 
 
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”

 

Niniejsza korespondencja oraz załączniki mają charakter poufny i są przeznaczone wyłącznie dla adresata. Jeżeli nie są Państwo jej adresatem, informujemy, iż ujawnianie, dystrybuowanie całej korespondencji jest niedozwolone. Jeżeli moja korespondencja została Państwu doręczona omyłkowo,. Administratorem danych osobowych jest Studio Profilaktyki Społecznej z siedzibą w Krakowie przy Alei 29 Listopada 39A.
Podmiotom danych przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących ich danych, ich poprawiania i usunięcia

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 27

W tym miesiącu: 21

W poprzednim miesiącu: 146

Wszystkich: 1213