Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach-Zdroju

Newsletter Nr 27- Strategiejst - Zapraszamy

Utworzono dnia 30.05.2025
 
 
Newsletter nr 27, 14 kwietnia  2025 roku
 
 
 

Szanowni Czytelnicy,

W najnowszym numerze e-gazety Strategie JST chcemy zwrócić Państwa uwagę na profilaktykę. Jest ona niezwykle ważna, by minimalizować ryzyko wystąpienia różnych problemów. Ale trzeba też pamiętać, że wartościowa jest profilaktyka o udowodnionej naukowo skuteczności. W takie działania warto inwestować. W kontekście profilaktyki poruszamy też w dwóch artykułach dwa zagadnienia – umiejętność odmawiania oraz akceptację ciała. Co mają one wspólnego z uzależnieniem? Zachęcamy do lektury i poznania odpowiedzi na to pytanie.
Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z obszarem przeciwdziałania uzależnieniom czy przemocy, prosimy pisać na adres: redakcja@strategiejst.pl
 
 
 
 

Jakie programy profilaktyczne warto realizować?

O tym, jak wybrać do realizacji dobry, skuteczny program profilaktyczny mówi Bartosz Kehl kierownik Działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rola samorządów w realizacji programów profilaktycznych

Jaką rolę pełnią samorządy w realizacji programów profilaktycznych? Jak powinny wydatkować środki przeznaczone na ten cel? Między innymi na te pytania odpowiada Bartosz Kehl kierownik Działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej w KCPU. 

 
 
 
 
 
 

Profilaktyka uzależnień, profilaktyka zachowań ryzykownych – czy należy je rozdzielać?

Profilaktyka powinna obejmować całe spektrum związane z uzależnieniami od substancji i od zachowań, nie należy tych działań profilaktycznych rozdzielać – mówi Bartosz Kehl kierownik Działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej w KCPU.

 
 
 
 
 
 
 
 

Co KCPU oferuje samorządom w ramach wsparcia działań profilaktycznych?

Dzielenie się wiedzą, szkolenia, materiały edukacyjne, kampanie edukacyjne gotowe do wykorzystania – między innymi tymi działaniami KCPU wspiera samorządy w realizowaniu działań z obszaru profilaktyki. Mówi o tym Bartosz Kehl kierownik Działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej w KCPU.

 
 
 
 
 
 

Materiały dotyczące profilaktyki uzależnień dla szkół jazdy i przyszłych kierowców

O tym, z czego mogą skorzystać instruktorzy jazdy, przyszli kierowcy czy Policja mówi Bartosz Kehl z KCPU.

 
 
 
 
 
 
 
 

Umiejętność odmawiania w profilaktyce uzależnień

Odmawianie jest zdolnością istotną dla profilaktyki uzależnień i przemocy. O rozwój zdolności stawiania granic i asertywności można dbać w każdym wieku. W idealnym świecie nauka tej umiejętności zaczyna się już w dzieciństwie, przy wsparciu rodziców. Ale warto uczyć dzieci asertywnych zachowań i dbania o własne granice  
w każdym wieku.

 
 
 
 
 
 
 

Grupowa pomoc dla osób z uzależnieniem 
i ich rodzin

Wyniki działań profilaktycznych i leczenia uzależnień pokazują, że warto podejmować wzmożone działania, aby ograniczyć negatywne konsekwencje spożywania alkoholu. Gminy mogą i powinny wziąć czynny udział w organizacji nie tylko indywidualnych, ale i grupowych form pomocy dla osób z uzależnieniem, a także prowadzić edukację w tym zakresie.

 
 
 
 

Klubowa strategia zdrowienia 
z uzależnień

Do klubu „Stefan” schodzą się ludzie. Co ich tu sprowadza? – To jest nasz drugi dom – mówi Ewa Majak-Soska, wiceszefowa Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich (BSRA). – Bezpieczne miejsce dla tych, którzy wracają z drogi do wykluczenia społecznego, utraty rodzin, zdrowia fizycznego i psychicznego. – Niektórzy z nich – wyjaśnia Jerzy Kropielnicki, prezes stowarzyszenia – przychodzą tu już od kilku dekad, bo klub istnieje ponad czterdzieści lat. Jest fundamentem naszej organizacji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”

 

Niniejsza korespondencja oraz załączniki mają charakter poufny i są przeznaczone wyłącznie dla adresata. Jeżeli nie są Państwo jej adresatem, informujemy, iż ujawnianie, dystrybuowanie całej korespondencji jest niedozwolone. Jeżeli moja korespondencja została Państwu doręczona omyłkowo,. Administratorem danych osobowych jest Studio Profilaktyki Społecznej z siedzibą w Krakowie przy Alei 29 Listopada 39A.
Podmiotom danych przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących ich danych, ich poprawiania i usunięcia.

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 27

W tym miesiącu: 21

W poprzednim miesiącu: 146

Wszystkich: 1213