Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach-Zdroju

Newsletter Nr 26 - Strategiejst - Zapraszamy

Utworzono dnia 30.05.2025
 
 
Newsletter nr 26, 28 marca  2025 roku
 
 
 

Szanowni Czytelnicy,

Coraz więcej badań pokazuje, jaki wpływ na nasze dzieci ma używanie urządzeń ekranowych. Ta wiedza jest szczególnie ważna dla osób dopiero planujących rodzicielstwo, jak i tych, którzy mają bardzo małe dzieci. W dotarciu z informacjami o tym, jakie szkody mogą przynieść najmłodszym dzieciom urządzenia ekranowe, ogromną rolę mogą odegrać samorządy. Dlatego zachęcamy Państwa do obejrzenia wypowiedzi ekspertki dr Magdaleny Rowickiej. Dowiedzą się też Państwo z nich, że gry komputerowe nie muszą być takie „straszne”, jak się o nich mówi. Ponadto w tym numerze e-gazety poświęcamy uwagę m.in. roli pracy w naszym życiu – zarówno w kontekście uzależnienia od pracy, jak i przemocy, której można w niej doświadczać. Serdecznie zapraszam do lektury. 

Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z obszarem przeciwdziałania uzależnieniom czy przemocy, prosimy pisać na adres: redakcja@strategiejst.pl
 
 
 
 

Najmłodsze dzieci i urządzenia ekranowe

Dlaczego dzieci do drugiego roku życia nie powinny mieć kontaktu 
z urządzeniami ekranowymi? Jak rozwija się mózg małego dziecka i jakich bodźców potrzebuje? Między innymi o tym mówi dr Magdalena Rowicka, psycholog, ekspert ds. uzależnień behawioralnych. 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rekomendacje dotyczące dzieci i urządzeń ekranowych

W jakim wieku dziecko nie powinno absolutnie mieć kontaktu z urządzeniami ekranowymi? Bajki czy aplikacje edukacyjne – co ma negatywny wpływ na rozwój dziecka? Na te pytania odpowiada dr Magdalena Rowicka, psycholog. 

 
 
 
 
 
 

Kampanie kierowane do rodziców małych dzieci

 

Edukacja rodziców jest kluczowa w zapobieganiu nadmiernemu korzystania z urządzeń ekranowych przez najmłodsze dzieci. Z jakich kampanii mogą skorzystać samorządy, placówki edukacyjne? O tym mówi dr Magdalena Rowicka, psycholog.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Co powinniśmy wiedzieć o grach komputerowych?

 

Czy należy obawiać się gier komputerowych w kontekście uzależnień behawioralnych? Jakie objawy mogą wskazywać na takie uzależnienie? I kiedy gry mogą być rozwijającą różne umiejętności rozrywką? Między innymi na te pytania odpowiada dr Magdalena Rowicka, psycholog, ekspert uzależnień behawioralnych.

 

 
 
 
 
 
 

Jak obniżyć potencjał uzależniający gier, czyli o rekomendowanej profilaktyce

 

Choć nie ma programów profilaktycznych stworzonych tylko 
z myślą o grach komputerowych, są programy uniwersalne, skierowane na profilaktykę ryzykownego używania urządzeń cyfrowych. O polecanych, rekomendowanych programach mówi dr Magdalena Rowicka, psycholog, ekspert ds. uzależnień behawioralnych.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Co bierze młodzież?

Palenie tytoniu czy inhalatory nikotyny to wierzchołek góry lodowej. Drogą wziewną można przyjmować także – jak powszechnie wiadomo – marihuanę czy haszysz, ale też heroinę, kokainę, metamfetaminę i fentanyl. O paleniu, nie tylko tytoniu, pisze Marta Panas-Goworska.

 
 
 
 

Nie musisz żyć tak, jak chcą inni. Wsparcie dla DDA i DDD

Młodzi dorośli z rodzin dysfunkcyjnych, oprócz indywidualnego procesu terapeutycznego, potrzebują wsparcia grupowego, gdyż doświadczają potężnego zubożenia swojego świata społecznego. Dorastają w samotności, głównie przed ekranami urządzeń elektronicznych – zauważa Anna Seweryńska, psychoterapeutka, współzałożycielka warszawskiego Stowarzyszenia Od-Do.

 
 
 
 
 
 
 

Ostrożnie z pracą – skala problemu „pracoholizmu”

Nadmierna praca jest jednym z najważniejszych epidemiologicznie czynników ryzyka niepełnosprawności i śmierci wskutek chorób, zaburzeń i samobójstw. A stres zawodowy i duże obciążenie pracą są coraz częściej uznawane za znaczące czynniki, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób i zaburzeń. 

 
 
 
 

Mobbing – jak może wpływać na ryzyko uzależnień?

Z najnowszego raportu UCE Research wynika, że ponad 53 proc. Polaków w wieku 18–35 lat doświadczyło znamion mobbingu. Uporczywe nękanie w pracy może prowadzić do poważnych negatywnych skutków, jak każda forma przemocy psychicznej. Mobbing współwystępuje także z różnego typu  uzależnieniami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”
 
 
 
 
 
„Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom”

 

Niniejsza korespondencja oraz załączniki mają charakter poufny i są przeznaczone wyłącznie dla adresata. Jeżeli nie są Państwo jej adresatem, informujemy, iż ujawnianie, dystrybuowanie całej korespondencji jest niedozwolone. Jeżeli moja korespondencja została Państwu doręczona omyłkowo,. Administratorem danych osobowych jest Studio Profilaktyki Społecznej z siedzibą w Krakowie przy Alei 29 Listopada 39A.
Podmiotom danych przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących ich danych, ich poprawiania i usunięcia.
 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 27

W tym miesiącu: 21

W poprzednim miesiącu: 146

Wszystkich: 1213