Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach-Zdroju

Newsletter Nr 22 - Strategiejst - Zapraszamy

Utworzono dnia 04.02.2025
 
 

Szanowni Czytelnicy,

W najnowszych publikacjach i wypowiedziach eksperta, które znalazły się w e-gazecie Strategie JST poruszamy tematy związane z rolą zespołów interdyscyplinarnych, ale też z mechanizmami i funkcjonowaniem systemu pomocy w gminie, który jest skierowany zarówno do rodzin, jak i pojedynczych osób. W dwóch artykułach poświęcamy też uwagę współzależności pomiędzy uzależnieniami a zaburzeniami, takimi jak depresja czy borderline. Przybliżamy też problem palenia przez młodzież, które nie jest już tradycyjnym uzależnieniem od papierosów i nikotyny. Przybiera nowe formy i jest także obciążone nowymi zagrożeniami.

Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z obszarem przeciwdziałania uzależnieniom czy przemocy, prosimy pisać na adres: redakcja@strategiejst.pl

 
 
 
 

Rola i zadania zespołów interdyscyplinarnych w gminach

Czym zajmuje się zespół interdyscyplinarny? Na mocy jakich przepisów działa? Dlaczego pełni kluczową rolę w systemie przeciwdziałania przemocy? O tym mówi Sylwester Lewandowski przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu.

 
 
 
 
 
 
 
 

Jak wykorzystać środki z „korkowego” na zadania z obszaru przeciwdziałania przemocy?

Ze sprawozdań spływających z gmin do Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom wynika, że mniej niż 10 procent środków z „korkowego” jest przeznaczanych na działania z obszaru przeciwdziałania przemocy. Sylwester Lewandowski przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu mówi, dlaczego i jak warto zmieniać tę sytuację, przeznaczając większy procent środków na przeciwdziałanie przemocy domowej.

 
 
 
 
 
 

Depresja u mężczyzn a uzależnienia i przemoc

Męska depresja jest silnie powiązana z ryzykiem uzależnień i może, przy dodatkowych czynnikach, prowadzić do stosowania przemocy. Świadomość i wiedza na temat tych zagadnień, ułatwia właściwe kierowanie działań profilaktycznych tak, by zapobiegać rozwojowi i skutkom depresji u mężczyzn.  Pisze Agata Sierota.

 
 
Czytaj więcej
 
 
 
 
 
 
 

Nie ma rodzin spisanych na straty

Systemy wsparcia kierowane do dzieci i systemy adresowane do rodziców działają w oderwaniu od siebie. Trzeba to zmienić – apeluje Jolanta Terlikowska pedagog prowadząca szkolenia dla nauczycieli, wychowawców świetlic socjoterapeutycznych i przedstawicieli służb zaangażowanych w realizację gminnych programów profilaktycznych w rozmowie z  Tadeuszem Pulcynem.

 
 
 
 
 
 
 

Zdrowie psychiczne a uzależnienia. Borderline.

Uzależnienia są klasyfikowane jako problemy psychiczne. Często współwystępują z innymi zaburzeniami: depresją, lękiem, ADHD czy osobowością o wzorcu borderline. Gmina – za sprawą poszerzania wiedzy na temat zaburzeń psychicznych – może podjąć ważne działania profilaktyczne w tym zakresie Pisze Agata Sierota.

 
 
 
 
 

Newsletter nr 22 , 30  stycznia  2025 roku

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 20

W poprzednim tygodniu: 37

W tym miesiącu: 16

W poprzednim miesiącu: 137

Wszystkich: 596